Fotovoltika v rodinnom dome
Súčasné požiadavky na energetickú hospodárnosť budov smerujú ľudí, aby uvažovali ako ich naplniť. Jednou z možností je aj montáž solárnych systémov. Avšak väčšina z nich si požiadavku na predprípravu fotovoltickej elektrárne nechá na poslednú chvíľu.
Po ukončení stavby sú solárne kolektory alebo fotovoltické panely inštalované náročnejšie a vstupná investícia je vyššia, tak isto aj obmedzenia stavby, ktoré sa nedajú už odstrániť, sa odzrkadlia na úkor vzhľadu alebo výkonnosti solárnej elektrárne. Stavba domu je proces, ktorý si vyžaduje dôkladné plánovanie a preto naša firma SOLAR SYSTEM ponúka možnosť ako mať prepojenie medzi meničom a hlavným rozvádzačom v dome už dopredu pri fotovoltike pripravené. Je už na vás či si chcete v budúcnosti zabezpečiť montáž fotovoltickej elektrárne ale predpríprava na slnečnú elektráreň vám dokáže ušetriť kopu nákladov spojených s jej budúcou inštaláciou.
Ak ste práve vo fáze výstavby domu, je najvhodnejší čas požiadať o ponuku na fotovoltickú elektráreň.
Záleží od lokality a objektu?
Predpríprava na fotovoltiku
- Káblová chránička sa zavedie popod strechu k meniču napätia a odtiaľ sa umiestni AC a komunikačná kabeláž priamo do vašej hlavnej rozvádzačovej skrine s ističmi
- Pri stavbe domu odporúčame dopredu sa rozhodnúť, kde budú umiestnené komponenty pre fotovoltiku. A to z toho dôvodu, že je najlepšie v blízkosti meniča napätia umiestniť rozvádzačovú skrinku pre fotovoltiku (12 modulová až 24 modulová). Do tejto skrinky sa zavedú chráničky zo strechy a tak isto aj kabeláž z hlavného rozvádzača.
- Štandardne odporúčame káblovú chráničku s priemerom 18/20 mm, ktorá je vedená spod strechy, na ktorej časom umiestnite solárne panely, do technickej miestnosti. Väčší priemer chráničky je výhodou ale neodporúčame ho prekročiť cez 30 mm. Pri chráničke netreba zabudnúť na šnúrku, aby sa neskôr dala cez ňu pretiahnuť kabeláž z fotovoltických panelov. Pri šikmých strechách (kde je povala) sa s trasovaním pre fotovoltické panely nemusíte až tak trápiť.
- Kabeláž potrebná z miestnosti, kde bude menič napätia smerujúca do hlavného rozvádzača:
- Dva kusy samostatných silových káblov v závislosti od výkonu vašej budúcej fotovoltickej elektrárne. Pre jednofázový systém je najlepšie použiť CYKY 3×4 mm² , avšak pre trojfázovú fotovoltickú elektráreň 5×4 mm².
- Pre komunikáciu meniča napätia s jeho vlastným elektromerom použijeme komunikačný tienený FPT kábel.
- Netreba zabudnúť na uzemňovací kábel (jednožilový lankový)
- V prípade použitia elektrickej energie na ohrev teplej vody v bojleri (TÚV) špirálou, použite samostatný kábel CYKY 3×2,5 mm² a to z hlavnej rozvádzačovej skrinky k bojleru. Je to už štandardné riešenie, že špirála bojleru disponuje vlastným ističom.
- Odporúčame si pripraviť priestor v rozvádzačovej skrinke na ďalšie moduly, v prípade ohrevu vody prebytkami fotovoltiky. Kde budú časom umiestnené inteligentné regulátory prebytkov.
- Tieto riešenia vám umožnia predísť inštalácii fotovoltickej elektrárne ťahaním káblov po stenách alebo vŕtaniu do stien a ťahaniu káblov. Krajšie a estetickejšie je mať už všetko dopredu nachystané. Aj keď sa dá fotovoltický systém do elektroinštalácie domu pripojiť takmer kdekoľvek dajte na naše rady a oslovte nás so žiadosťou predprípravy na fotovoltaickú elektráreň.
- Konštrukcia pre fotovoltiku bude ľahšie zhotovená, v prípade plochých striech, ak tiež nezabudnete na jej predprípravu a to umiestnením nerezových kombi skrutiek alebo tiež často využívame aj závitové tyče.
Ak ste práve v tejto fáze výstavby domu, neváhajte nás osloviť so žiadosťou na predprípravu pre fotovoltickú elektráreň. Naši skúsení technici vám s radosťou poradia ako na to alebo vám danú predprípravu pre solárny systém ochotne prídu zrealizovať.